Maja Frey

Księgowa Wrocław

Księgowość Wrocław

Biuro Rachunkowe Wrocław

Maja Frey

Księgowa Wrocław

Księgowość Wrocław

Biuro Rachunkowe Wrocław

Blog Post

Obowiązek weryfikowania rachunków bankowych kontrahentów

11 lutego 2020 Aktualności, Porady
Obowiązek weryfikowania rachunków bankowych kontrahentów

Co to jest biała lista podatników VAT?

Biała lista podatników VAT ma za zadanie pomóc firmom skutecznie i szybko sprawdzać kontrahentów . Biała lista umożliwia sprawdzenie, czy Twój kontrahent jest czynnym płatnikiem VAT, umożliwia sprawdzenie, dlaczego Twój kontrahent został wykreślony z rejestru oraz potwierdza numer rachunku bankowego, na który musisz dokonać wpłaty, dla swojego kontrahenta. 

Biała lista podatników VAT, jest prowadzona przez szefa KAS, i możemy ją znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów, oraz w CDEIG. Nie musisz robić kompletnie nic, Twoje dane zostaną pobrane z centralnego rejestru i znajdą się w KAS. Jeżeli dane nie będą zgodne z prawdą, możesz wystąpić do szefa KAS o ich usunięcie lub zmienienie. 

Od 01.01.2020 płatności o sumie ponad 15 tyś złotych, powinny być wykonywane na widoczny rachunek bankowy, który widnieje na białej liście podatników VAT. Zapłata na rachunek bankowy, który nie widnieje na białej liście zobowiązuje do zmniejszenia otrzymywanych dochodów, do kwoty poniżej 15tyś złotych. Jednak bardzo ważną informację jest, to że korekty kosztów będzie można uniknąć zgłaszając sytuację do urzędu skarbowego do 3 dni, od wystawionej faktury. 

Taggs:
Write a comment